Przygotowania do ślubu – poradnik

Organizację ślubu i wesela mamy już za sobą. Nasza główna rada – niech etap przygotowań ślubnych nie będzie dla Was przykrym obowiązkiem zajmującym cały Wasz wolny czas przez wiele miesięcy. W końcu przygotowania do ślubu to jeden z najmilszych etapów w życiu. Wykorzystajcie odpowiednio ten wyjątkowy czas!

Na zdjęciu widać małżonków siedzących tyłem na pomoście w otoczeniu przyrody

JAK PRZYGOTOWAĆ ŚLUB SZYBKO I BEZSTRESOWO?

Z oczywistych względów nie mieliśmy doświadczenia w organizacji takiej imprezy. 😉 Na początku ustaliliśmy tylko dwie rzeczy – ma być fajny efekt, ale bez marnowania czasu na przedłużające się planowanie i ciągłe zmiany decyzji.

Przygotowania do ślubu miały więc u nas charakter zrywów – tydzień intensywnych prac (telefony, spotkania, zamówienia, przymiarki), a potem długo, długo nic. Tych zrywów było w sumie 4 na przestrzeni pół roku. Faktyczne przygotowania do ślubu i wesela zajęły nam mniej więcej miesiąc.

Zdobyte doświadczenie nam się już nie przyda, ale chętnie podzielimy się nim z Wami! Ta garść inspiracji powinna się przydać, jeśli planowanie wesela jest jeszcze przed Wami.

RESEARCH I REZERWACJE

Pierwszy krok w ramach przygotowań do ślubu to ustalenie wspólnej wersji – co robicie i dla kogo. Wesele czy obiad dla rodziny? 200 czy tylko 40 gości? Razem szukajcie weselnych inspiracji, by stworzyć plan tego, jak Wasze święto powinno wyglądać. Na szczegóły przyjdzie pora, a teraz czas na konkrety, czyli organizacja wesela krok po kroku.

Na tym etapie ślubnych przygotowań zarezerwujcie:

  • termin ślubu w kościele
  • lokal weselny (tu będzie potrzebna zaliczka);
  • zespół/DJ-a (zaliczka);
  • fotografa (zaliczka).

To odpowiedni moment na negocjowanie cen – naprawdę warto!

W podjęciu decyzji co do wielkości lokalu na wesele, pomogło nam przygotowanie listy gości. A skoro lista już była gotowa, od razu zleciliśmy druk zaproszeń. Warto pamiętać o kilku pustych egzemplarzach do ręcznego wypełnienia. Może zdarzyć się, że będziecie chcieli zaprosić więcej osób, o których nie pomyśleliście na początku.

ODWIEDZINY I PRZYMIARKI W RAMACH PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUB

Rozwożenie zaproszeń to jedno z milszych, a zarazem najbardziej męczących momentów ślubnych przygotowań. Jeśli macie duże rodziny, w dodatku rozrzucone po całym kraju – cóż, nie zazdrościmy. 😉

Drugi etap przygotowań do ślubu objął nie tylko rodzinne wizyty, ale też wybór sukni ślubnej, garnituru i dodatków. Tak naprawdę tylko z suknią mogą być jakieś kłopoty – w niektórych salonach pierwsza przymiarka robiona jest co najmniej pół roku przed planowaną datą oddania gotowej sukienki.

Z uwagi na planowany przez nas ślub kościelny, zainteresowaliśmy się także tematem tematem kursów przedmałżeńskich i wizyt w poradni. Warto zadbać o to z pewnym wyprzedzeniem z dwóch powodów. Po pierwsze zapisy w niektórych poradniach przyjmowane są z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Do drugie – to może być jedno z bardziej wartościowych doświadczeń z Waszego okresu narzeczeństwa.

Wyszukiwanie kursów jak najkrótszych i byle jakie w nich uczestnictwo to strata czasu, lepiej iść do kina. Niech to będzie raczej okazja do poważnych rozmów, trudnych pytań i odkrywania w sobie tego, o czym jeszcze nie wiedzieliście.

Garść informacji na temat kursów przedmałżeńskich znajdziecie w artykule Po co nam ten ślub.

A! Wtedy też zamówiliśmy obrączki.

FORMALNOŚCI I TAŃCE

Trzecia faza przygotowań to bieganie po urzędach i parafiach, gromadzenie potrzebnych papierków i zaświadczeń.

To także dobry czas na załatwianie formalności w sali weselnej, m.in.:

  • wstępne potwierdzenie listy gości;
  • degustacja i wybór menu;
  • ustalenie wystroju sali.

Oprócz tego tort, alkohol, bukiet panny młodej, winietki z nazwiskami gości na stół weselny, transport dla gości z kościoła do sali weselnej…

Jednym z przyjemniejszych aspektów przygotowań do wesela było uczestnictwo w kursie tańca – polecamy wszystkim tym, którzy nie czują się pewnie na parkiecie. Kilka godzinnych lekcji potrafi zdziałać cuda. 🙂

To był też ostatni moment na umówienie fryzjera i makijażystki – nie spodziewałam się aż tak napiętych kalendarzy.

GORĄCZKA PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU

Ostatni etap jest naprawdę najbardziej intensywny – wszystko trzeba potwierdzić, doprecyzować, dopilnować. Najlepiej podzielić obowiązki na pół i czuwać tylko nad swoim terminarzem ślubnym.

To ostatnie przymiarki i odbiór sukni/garnituru, ustalenia dekoracji kwiatowych w kościele i oprawy muzycznej z organistą, transport alkoholu do sali weselnej, potwierdzenia fotografa i zespołu, dużo jeżdżenia i sporo telefonów.

Spora ilość spraw na głowie nadaje życiu szybszy rytm, w którym łatwo się zatracić. Dlatego każdej parze młodej doradzamy, by dzień przed ślubem przeznaczyć na wyhamowanie i wyciszenie: wspólny spacer, obiad, ostatnią przedślubną randkę.

Ten moment zatrzymania pozwala zapomnieć o wszystkich formalnościach i sprawach, które mogą przysłonić Wam to, co przecież najważniejsze – jutro będziecie już małżeństwem.


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości o to, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na szlachetny cel i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Tylko w ostatnim roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tys. rodzin, a jej wartość materialna sięgnęła niemal 54 milionów zł!

Ślub Pełen Miłości