Zespół czy DJ na wesele – co wybrać?

To, że nie ma wesela bez muzyki, jest sprawą oczywistą. Grać musi. Ale kto – zespół czy DJ? A przede wszystkim – co? Muzykę tradycyjną czy nowoczesną? Pod gusta starszych czy młodszych gości? No i czego Wy – Państwo Młodzi – chcielibyście posłuchać i przy czym się bawić na najważniejszej imprezie swojego życia? Podpowiadamy, co zrobić, by dobrze dobrać muzykę na wesele oraz dokonać słusznego wyboru pomiędzy zespołem muzycznym a DJ’em.

zespół czy dj na wesele

Oczywiście najwięcej zależy od Waszych muzycznych gustów, ale jest też kilka uniwersalnych reguł, o których warto pamiętać niezależnie od tego, czy wolimy disco-polo, czy jazz.

Kryterium nr 1: Repertuar

DJ:

Samotny el mariachi ze sprzętem elektronicznym zamiast gitary, wpasuje się w większość gustów muzycznych. W jego słowniku nie ma bowiem takich zwrotów jak „nie da się” albo „nie znam”. DJ w swoich zbiorach znajdzie wszystko (lub prawie wszystko) i będzie w stanie zaspokoić najbardziej wybrednych gości. A, jak wiadomo, wraz z trwaniem wesela zapotrzebowanie na coraz bardziej ekscentryczne piosenki rośnie.

Zespół

Muzyka grana na żywo zbliża imprezę do korzeni weselnych imprez i nadaje uroczystości żywy klimat. Muzycy wchodzą w interakcje z gośćmi, dzięki czemu biesiadnicy zwykle chętniej dają się porwać skocznym rytmom. Zespół nie ma w repertuarze tylu piosenek co DJ, ale nadrabia to większym zaangażowaniem i sercem, które muzycy wkładają w wykonywane utwory.

Kryterium nr 2: Zaangażowanie

DJ:

DJ-owi zdecydowanie trudniej niż zespołowi nawiązać żywą relację z gośćmi. Jest wprawdzie w stanie pełnić rolę wodzireja, ze swoich płyt może wyciągnąć naprawdę dużo, ale nigdy nie będzie to muzyka grana na żywo. Na jego korzyść przemawia jednak, że gra cały czas równo, po puszczanych przez niego płytach nie czuć zmęczenia, nawet po wielu godzin grania.

Zespół

Tradycyjny zespół muzyczny jest w stanie bardzo szybko stworzyć więź z gośćmi weselnymi i wyczuć ich nastroje. Muzycy mogą też pełnić role wodzirejów lub – jeśli tę funkcję sprawuje ktoś inny, zatrudniony specjalnie w tym celu – z wodzirejem współpracować. Minusy? Ze względu na dużą intensywność, pod koniec wesela jakość granej na żywo muzyki zazwyczaj spada.

Kryterium nr 3: Cena

DJ:

DJ jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym. W przypadku dłuższych wesel musimy zapewnić mu nocleg i wyżywienie, ale wciąż będzie to koszt tylko jednej dodatkowej osoby. Gaża DJ-a także jest niższa niż muzyków grających na żywo. Ponadto, co również ważne, DJ ma mniej sprzętu, przez co łatwiej go usytuować na sali weselnej.

Zespół

Koszt wynajęcia zespołu jest zazwyczaj dwa raz wyższy niż stawka DJ-a. Jeśli wesele odbywa się z dala od miasta, trzeba doliczyć jeszcze nocleg i wyżywienie dla wszystkich muzyków. Sprzętu zespół też ma więcej niż DJ, więc zajmie on więcej miejsca na sali weselnej, więcej czasu będzie też trwało jego składanie i rozkładanie.

Podsumowanie – zespół czy DJ?

Wnioski? Najkrócej: DJ jest w stanie zagwarantować pewną i stabilną muzykę, która na pewno przypadnie do gustu młodym gościom weselnym. Starsi zdecydowanie bardziej docenią tradycyjną kapelę, która zagra także kawałki im znane, a przede wszystkim wypełni przestrzeń żywą muzyką. Jako para młoda musicie zebrać wszystkie „za” i „przeciw”, aby sprawdzić, który rodzaj rozrywki będzie najlepszy dla Was i Waszych gości oraz najbardziej sprawdzi się w wynajętej przestrzeni.

Mamy nadzieję, że nasze porady Wam w tym pomogą i udam Wam się zdecydować, która z propozycji – DJ czy zespół muzyczny – będzie w Waszym przypadku tym słusznym wyborem!


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości