Jak wybrać i podać tort weselny

Tort weselny symbolizuje to, że nowo poślubieni rozpoczynają właśnie słodkie i dostatnie wspólne życie. Zwyczaj jego podawania wiąże się z tradycją wypiekania kołacza, ale obecnie coraz więcej par odchodzi od tego pradawnego rytuału na rzecz candy barów albo muffinek. Jeśli jednak na swoim weselu nie planujesz takich nowinek, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze tortu.

jak wybrać tort weselny - na zdjęciu tort

Choć tort weselny zapewne nie jest to najtrudniejszy w realizacji ze wszystkich elementów ślubnej ceremonii – za to może być najsmaczniejszy! – również w tym przypadku warto pamiętać o kilku zasadach.

Dopasowanie tortu do stylu wesela oraz jego pory

Wybierając swój wymarzony tort weselny, należy pamiętać o dopasowaniu go do stylu, w jakim para młoda urządza swoje wesele, oraz do pory roku, w jakiej się ono odbywa. Gdy organizujemy wesele w stylu boho bądź rustykalnym świetnie sprawdzą się tzw. naked cakes, czyli wypieki bez lukru, udekorowane tylko niewielką liczbą kwiatów czy owoców. Latem bardzo dobrym rozwiązaniem będą lekkie torty z owocami bez ogromnej ilości bitej śmietany czy czekolady, natomiast jesienią warto spróbować czegoś cięższego z dodatkiem masy lukrowej.

Rodzaje i degustacja tortu – wybór należy do Was

Smak tortu jest kwestią gustu narzeczonych. Warto więc znaleźć cukiernię, która sprosta oczekiwaniom i podniebieniom pary młodej. Nie zaszkodzi umówić się na wcześniejszą degustację ciast, jednak nie wszyscy cukiernicy umożliwiają spróbowanie wypieków. Ciastkarnie proponują przeróżne rodzaje tortów – od angielskich, przez piętrowe, aż po amerykańskie, czyli niskie, najczęściej w kształcie kwadratu. Ostatnio bardzo modne jako zamienniki tradycyjnych tortów weselnych stały się muffinki, naked cakes oraz cake popsy, czyli ciasteczka w formie lizaków na patyku, które łatwiej przetransportować i podawać gościom.

Tort weselny w odpowiednim stylu

  • Wesele rustykalne/boho – naked cakes, muffiny
  • Wesele vintage – cake pops, tort dwupiętrowy, przystrojony delikatnie kwiatami lub gałązkami
  • Wesele z motywem kwiatowym – naked cakes z kwiatami, muffiny
  • Wesele glamour ze złotymi lub miedzianymi dodatkami – tort angielski
  • Wesele w stylu klasycznym – tort na stelażu, tort angielski
  • Wesele z kolorem przewodnim, np. bordowym – tort amerykański

Transport i koszty

Przy wyborze cukierni warto kierować się odległością od sali weselnej. Im dalej od miejsca przyjęcia, tym bardziej problematyczne staje się przetransportowanie często naprawdę dużego i ciężkiego tortu weselnego. Wszystkie wypieki najlepiej zamówić przynajmniej miesiąc przed przyjęciem. Obecnie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia młodej pary, ponieważ profesjonalne cukiernie są w stanie przygotować najbardziej fikuśny i niestandardowy tort. Pamiętajmy jednak o cenie. Koszt tortu weselnego zależy przede wszystkim od jego wielkości, smaku oraz dekoracji, jakich użyjemy.

Ile kosztuje tort weselny?

1 kg to ok. 10 porcji, zatem, by poczęstować setkę gości, potrzebujemy ok. 9-10 kg tortu.

Ceny najprostszych tortów zaczynają się od 40-50 zł za kilogram. Do tego dochodzą koszty wariantów smakowych i dekoracji. Dlatego minimalna cena za tort weselny, z jaką powinni się liczyć młodzi w przypadku setki gości, to ok. 500 zł.

Ceny muffinek zaczynają się od 5 zł za sztukę. Należy pamiętać, by zamówić kilka dodatkowych sztuk babeczek. Najczęściej do muffinek cukiernie dołączają też niewielki torcik, tylko dla pary młodej.

Jak i kiedy podawać tort weselny?

Zwyczajowo tort podawany był przed północą lub zaraz po oczepinach, jako punkt kulminacyjny zabawy. Dziś młodzi coraz częściej decydują się na podanie wypieku dużo wcześniej, gdy goście nie czują jeszcze zmęczenia i nie są przejedzeni. Natomiast ci, którzy wybierają alternatywne formy wypieku, np. muffinki, przygotowują na nie specjalne miejsce, aby goście mogli się nimi częstować o dowolnej porze. Pierwszy kawałek tortu młodzi kroją razem, aby zaraz potem wzajemnie się nim nakarmić. Dopiero po tym wyjątkowym momencie, któremu często towarzyszy przygaszenie świateł i ozdobne race, państwo młodzi częstują ciastem weselników. Pozostała część tortu razem z innymi ciastkami wędruje do gości jako podziękowanie za przybycie na uroczystość. Przy wyborze wielkości tortu weselnego warto więc wziąć pod uwagę również i to.


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości