Na znak miłości… 5 porad, jak wybrać obrączki ślubne

Kiedy szczęście i łzy radości z powodu zaręczyn ustępują, przychodzi czas na planowanie jednej z najważniejszych chwil w życiu – ślubu i wesela. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, aby zarówno goście, jak i młodzi świętowali ten dzień z uśmiechem na twarzy i wewnętrznym spokojem. Jednym z elementów planowania ślubu jest zakup obrączek, które zostaną z młodą parą na całe życie. Jak wybrać obrączki ślubne ? Oto 5 wskazówek.

obrączki ślubne

1. Wybierz swój styl i kolor

Styl obrączek ślubnych powinniście dopasować do swojego gustu. Ważne, aby biżuteria była spójna z tym, jak wyglądacie na co dzień, w co się ubieracie, czy lubicie błyskotki, a może wolicie bardziej minimalistyczny styl? Często obrączkę dla pań dopasowuje się do pierścionka zaręczynowego. Styl panny młodej nie musi być taki sam jak partnera, dlatego nie bójcie się kupić dwóch różnych obrączek. Te mają pięknie prezentować się na dłoni, ale być też symbolem miłości i wierności małżonków. Podczas wyboru obrączek ślubnych należy pamiętać o tym, aby dobrze wyglądały również za 10 czy 20 lat.

2. Alternatywy dla gotowych obrączek ślubnych od jubilera

Rynek ślubny rozwija się coraz prężniej, a z nim trendy dotyczące obrączek. Można wygrawerować na nich datę ślubu, piękny cytat, odciski palca czy graficzny zapis bicia Waszych serc. Istnieją coraz to nowsze alternatywy dla tradycyjnych obrączek kupowanych u jubilera. Jakie obrączki wybrać, jeśli chcecie się wyróżnić? Oto kilka propozycji:

– Tatuaże – obrączkę można zdjąć, natomiast tatuaż pozostanie z Wami na zawsze. Decyzja o tatuażu powinna być dobrze przemyślana. To coraz częściej wybierany trend. Salony tatuażu mają do dyspozycji, oprócz zwykłego czarnego tuszu, także tusz biały, który na pierwszy rzut oka jest dużo mniej widoczny.

– Przetapianie starych kolczyków – jeśli lubisz prawdziwą złotą lub srebrną biżuterię, a często zdarza Ci się zgubić kolczyk lub zerwać bransoletkę, możesz rozważyć o przetopienie pozostałości, których już nigdy nie założysz.

– Zakupy w Internecie – panuje przekonanie, że nie powinno się kupować obrączek przez Internet, aby uchronić się przed nietrafionym zakupem. Jednak ceny obrączek ślubnych w Internecie bywają znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych. Natomiast należy pamiętać o tym, żeby przed zamówieniem obrączek, dokładnie zmierzyć rozmiar palca w pobliskim salonie jubilerskim.

3. Jak wybrać obrączki ślubne, by były praktyczne?

Biżuteria, którą zakłada się każdego dnia, musi być nie tylko piękna, ale i praktyczna. Nie powinna przeszkadzać w codziennych obowiązkach czy zahaczać o ubrania. Obrączka, która ma wiele dodatków w postaci kamieni, jest trudna do modyfikacji w przyszłości. Każdy rodzaj obrączek ściera się, o ile nosi się je codziennie. Im więcej dodatków do obrączki, tym trudniej jest poddać ją ewentualnym zmianom czy konserwacji – zmniejszeniu, ponownemu zmatowieniu lub polerowaniu.

4. Jak dobrać rozmiar obrączki?

Kwestia odpowiedniego rozmiaru obrączki jest istotna ze względu na komfort jej noszenia. Zbyt luźna biżuteria będzie się zsuwać, a zbyt ciasna będzie uwierać. Na ten drugi problem istnieje praktyczne rozwiązanie – w sprzedaży są tzw. obrączki z soczewką, która sprawia, że ich noszenie jest bardziej komfortowe i zapobiega ewentualnym odparzeniom w upalne dni. Dobierając rozmiar obrączki ślubnej należy pamiętać o tym, że palce mogą puchnąć, np. w lecie czy po całym dniu pracy. Należy o tym pamiętać, wybierając rozmiar obrączki. Konkretnego pomiaru najlepiej dokonać u jubiler za pomocą obrączek miarowych.

5. Ile kosztują obrączki ślubne?

Cena biżuterii ślubnej zależy od jej wykonania oraz wykorzystanego do produkcji materiału. Pary mają ogromny wybór dodatków do klasycznych obrączek, a oczywiście wersja z cyrkonią będzie tańsza niż z brylantem. Oprócz tego cena, jaką trzeba będzie zapłacić za obrączki, zależy od ich próby. Najbardziej popularne i opłacalne są obrączki o próbie 585. Do wyboru jest kilkanaście rodzajów metali szlachetnych: klasyczne żółte złoto, białe złoto (z dodatkiem niklu i cynku, a czasem srebra), srebro, platyna, tytan (ten typ jest dobry dla alergików, ponieważ nie powoduje uczulenia) czy złoto rodowane (pokrycie złota lub srebra cienką warstwą rodu ). Ceny więc wahają się naprawdę w sporych granicach.

Wybór obrączek ślubnych to ważna decyzja – w przeciwieństwie do kwiatów, butów czy makijażu, zostaną z Wami już na zawsze, mogą stać się też w przyszłości rodową pamiątką. Najlepiej nie dokonywać zakupu na gorąco, a przemyśleć swoją decyzję, by jej nie pożałować.


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości