Rustykalne wesele – porady i pomysły

Złota polska jesień to zdecydowanie jedna z najbardziej malowniczych pór roku. Warto wykorzystać jej walory podczas organizacji wesela. Z racji na szeroką dostępność naturalnych elementów dekoracyjnych grzechem byłoby nie postawić na styl rustykalny – szczególnie w przypadku przyjęcia w plenerze.

rustykalne wesele - zdjęcie ozdób na ścianie stodoły

Wesele w stylu rustykalnym, czyli jakim?

Z definicji „rustykalny” to taki, który ma związek ze wsią i jej mieszkańcami. W branży ślubnej określenie to stosowane jest do przyjęć weselnych, których stylistyka jest ściśle powiązana z przyrodą, czy to poprzez samą organizację – na świeżym powietrzu, czy poprzez wykorzystanie elementów naturalnych lub inspirowanych naturą, jako głównych motywów dekoracyjnych. Obecnie nabiera coraz szerszego znaczenia i może odnosić się do wielu bardzo różnych stylistyk. Niewątpliwie „rustykalność” pozostaje w trendach i można ją dostosować do każdego typu przyjęcia. Najbardziej popularnymi odmianami stylu rustykalnego są:

  • Wesela w stylu shabby chic – ekskluzywne, zwykle małe przyjęcia na świeżym powietrzu z wykorzystaniem starych bądź celowo postarzanych akcentów np. tablic kredowych, szydełkowanych serwet, starych koronek i firanek z dominacją odcieni pastelowych i takich kolorów jak beż, róż, żółć i błękit.
  • Wesela w ogrodach – mogą to być bardzo rodzinne kameralne przyjęcia (na klika stolików piknikowych we własnym ogródku) lub wielkie imprezy pod namiotem.
  • Wesela w stylu country cowboy – duże imprezy z grillem i taneczną muzyką. Takie przyjęcia często odbywają się na wsi na świeżym powietrzu, pod specjalnymi namiotami lub w specjalnie zaaranżowanych budynkach gospodarczych np. stodołach.
  • Wesela w stylu ekologicznym bądź minimalistycznym – skupiają się na celebracji miłości – do siebie nawzajem i do naszej planety. Głównym wyznacznikiem podczas organizacji jest świadomy konsumpcjonizm, dlatego oprawa takich wesel jest zwykle minimalistyczna, a państwo młodzi rezygnują ze wszystkiego co uważają za zbędne.

Z pałacu do stodoły

Moda na rustykalność przybyła do nas z zachodu wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej. Ludzie coraz chętniej zwracają się ku temu co lokalne i naturalne – a wesele jest doskonałym momentem, by to zamanifestować. Zamiast planować ogromne, wielkobudżetowe przyjęcia można świadomie zdecydować się na małe przyjęcie i towarzyszące mu prostsze rozwiązania. To jedna strona. Druga jest taka – że stylistyka przyjęć rustykalnych po prostu coraz bardziej się podoba. Nikt już się nie dziwi, że przyjęcie weselne można zorganizować w starej stodole.

W czym jeszcze wyraża się „rustykalność”?

Nie sposób nadążyć za wszystkimi trendami i zastosować każdy w praktyce. Rustykalne wesele to przede wszystkim przyjęcie, które ma być zorganizowane „świadomie”, dlatego zacznij od zastanowienia się, co dla ciebie jest tak naprawdę ważne.

Stylistyka rustykalna pozwala na to, by wiele rzeczy zrobić na własną rękę – szczególnie jeżeli chodzi o takie elementy jak zaproszenia czy dekoracje. Doskonale odnajdą się w niej pary, które uwielbiają majsterkowanie lub DIY.

Dekoracje

To, co jeszcze niedawno było uważane za „mało eleganckie” stało się wyznacznikiem dobrego smaku. Stare przedmioty, sznurkowe akcenty, dzikie kwiaty poustawiane w słojach, odręczne napisy…

Naturalna jesienna kolorystyka stanowi inspirację samą w sobie. Do dekoracji wykorzystać można liście, owoce, polne i ogrodowe kwiaty, szyszki, żołędzie, a nawet mech i korę drzew! Wystarczy rozejrzeć się dookoła, a pomysły same się nasuną. Na stołach można porozstawiać własne kompozycje kwiatowe – z tego, co znalazło się w ogrodzie.

Podstawowym materiałem dekoracyjnym mogą stać się dary lasów, pól i ogrodów. Warto już późnym latem opracować sobie wstępną koncepcję i pomyśleć nad zebraniem kwiatów, ziół i zbóż, które można utrwalić zasuszając. Takie skarby przydadzą się nie tylko do dekoracji stołów, ale jako ozdoby do włosów panny młodej czy jako materiał wykorzystany do ozdoby ścianki do zdjęć.

Suknia ślubna w stylu rustykalnym

W tym przypadku odpadają suknie w stylu księżniczki, przesadne i błyszczące zdobienia. Duże, ciężkie fasony nie sprawdzą się na świeżym powietrzu i pannie młodej po prostu będzie niewygodnie się poruszać.

Jeśli chcemy, by suknia ślubna była dopasowana do stylu wesela, postawmy na lekkie i zwiewne fasony. Im bardziej prosta i dziewczęca, tym lepiej. Idealnie sprawdzą się delikatne falbanki, muśliny i koronki. Suknia wcale nie musi być długa.

Być może mama lub babcia z rodziny panny młodej zachowały swoją suknię ślubną dla swojej córki lub wnuczki. Jeżeli tak, warto uważnie przyjrzeć się sukience. Jest duże prawdopodobieństwo, że może odpowiadać stylistyce wesela. A może warto wykorzystać jeden z jej detali i zdecydować się na uszycie czegoś jedynego w swoim rodzaju?

Do delikatnych sukienek sprawdzą się za to nietypowe dodatki – sweterek w kolorze przewodnim, druga para butów np. kowbojki lub oryginalna biżuteria. Mocny akcent czy to stylistyczny czy kolorystyczny pięknie będzie skontrastuje z prostą, zwiewną suknią, sprawiając, że cały wizerunek będzie wyrazisty.

Menu

Pamiętajmy, by na weselnym stole nie brakło sezonowych owoców: jabłek, gruszek, śliwek czy malin. Jeśli chodzi o menu, jesienną porą na stołach z powodzeniem mogą pojawić się dania, w których główną rolę odegrają dynie i grzyby.

Idealnym pomysłem na tort weselny będzie naked cake, czyli lżejsza wersja klasycznego. Biszkopty z bitą śmietaną urozmaicone owocami i kwiatami potrzebują wielkiego wejścia. Takie ciasto zawsze przykuje uwagę gości swoją oryginalnością. Udekorowany własnoręcznie będzie na pewno dużym powodem do satysfakcji. Owoce i kwiaty nie muszą, a nawet nie powinny być ułożone idealnie.

Jeżeli wesele będzie organizowane na wsi, warto pomyśleć o menu składającym się z lokalnych, mało znanych przysmaków. Na rustykalnych przyjęciach mile widziane są naturalne, domowe wypieki czy samodzielnie przygotowywane desery.

Wesele organizowane pod gołym niebem można zakończyć wpatrując się w gwiazdy i spędzając czas na długich rozmowach przy wspólnym ognisku. Jeżeli jest chłodno, można dodatkowo ogrzać się kocami, grzanym winem lub pieczonym w ognisku prostym przysmakiem.

Nie tylko latem wesele może być piękne. A jak Wam się podoba pomysł na rustykalne wesele?


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości