Ślub i wesele

Problemy podczas wesela – jak sobie z nimi poradzić?

Wiele młodych par głowi się nad tym, co zrobić, by ich wesele było niezapomnianym wydarzeniem również dla gości. Czy można pogodzić oczekiwania młodej pary i gości weselnych? Pewnie nie zawsze. Warto spojrzeć na własne wesele z perspektywy gościa. Czy zastanawialiście się nad tym, czego nie lubią goście weselni?

problemy podczas wesela

Jeśli chcesz uniknąć wpadek na przyjęciu weselnym, ta lista jest właśnie dla ciebie!

1# Nie wiem jak dojechać na wesele

Często Para Młoda zapomina poinformować swoich gości  o tym, jak będą mogli dostać się z miejsca ceremonii ślubnej na salę weselną: czy będzie podstawiony autobus, czy trzeba przejechać samochodem, co z osobami, które nie mają własnego środka transportu. Warto zaplanować przejazd gości na salę weselną i poinformować ich o tym wcześniej, przy zapraszaniu, telefonicznie, a najpóźniej, ogłaszając to po zakończeniu ceremonii ślubnej. Można też dołączyć do zaproszenia mapkę z trasą dojazdu. To pierwszy sposób na to, by zadbać o gości.

2# Nie wiem, gdzie mam usiąść

Nie ma nic złego w tym, żeby zaproponować gościom dowolne zajmowanie miejsc przy stołach. Ale najlepszym sposobem na uniknięcie chaosu przy wchodzeniu na salę weselną jest umieszczenie na stołach wizytówek z nazwiskami gości, a przy wejściu rozpiski stołów. Goście czują wtedy, że pomyśleliśmy o nich i wybraliśmy im dobre miejsce na czas zabawy. Ponadto unikamy  w ten sposób ryzyka, że dwie osoby, które niekoniecznie za sobą przepadają, będą zmuszone rozmawiać ze sobą całą noc. Koniecznie zadbajmy o to, żeby usadzić gości przy stołach tak, żeby czuli się dobrze. O ile to możliwe, usadzajmy znajomych obok siebie. Dla wielu gości wylądowanie przy stole z obcymi może być krępujące.

3# Nie uwzględniono moich potrzeb

Nie wolno zapomnieć o tym, że nasi goście mogą mieć specjalne potrzeby, szczególnie jeśli chodzi o jedzenie. Być może są alergikami czy wegetarianami. Zawsze trzeba o to dopytać i zadbać, żeby takie potrzeby zostały zaspokojone. Jeśli zapraszamy na wesele mamy z małymi dziećmi, trzeba pamiętać, że będą potrzebowały osobnego pokoju, żeby je karmić, przewinąć czy położyć spać. Być może warto zapewnić nianię. O wszelkich takich udogodnieniach dobrze jest poinformować gości wcześniej, żeby czuli się spokojni i zaopiekowani.

4# Nie mam jak wrócić do domu

Wydaje się oczywistością, że Młoda Para zapewnia swoim gościom transport z wesela do domów. Najczęściej rozwożą ich wynajęci kierowcy, taksówki czy autobusy. Koniecznie trzeba dać gościom wcześniej znać, że będzie taka możliwość. Dzięki temu będą wiedzieć, że samochód można zostawić w domu a w trakcie wesela nie muszą się wzbraniać przed wznoszeniem alkoholowych toastów. Ale jeszcze ważniejsze jest to, żeby powroty gości do domów dobrze zorganizować. Jeśli planujemy wesele na 150 osób, to jeden samochód do rozwożenia gości nie wystarczy. Utworzą się gigantyczne kolejki czekających na transport. Warto też pamiętać, że niektórzy goście nie będą w stanie być na weselu do białego rana i czekanie na transport do 4 rano będzie dla nich udręką.

5# Na sali jest za głośno

Często goście narzekają na to, że głośna muzyka uniemożliwia spokojną rozmowę. Jeśli organizujemy wesele w lokalu, który ma jedną salę, warto pamiętać o znośnym poziomie hałasu i robić przerwy na rozmowy. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę, jeśli wśród gości są osoby starsze lub małe dzieci.

6# Muszę zajmować się dziećmi

>Jeżeli zapraszamy na wesele dużo dzieci, warto zorganizować dla nich nie tylko osobny stół, ale też atrakcje: zabawki, kredki, specjalne konkursy. Można skorzystać z opieki niani czy osoby, która będzie animować zabawy dla dzieci. Warto pamiętać, że wesele to też czas dla rodziców. Będą nam wdzięczni, jeśli zamiast biegania za swoimi znudzonymi dziećmi, będą mieli chwilę dla siebie!

7# Jest mi ciasno przy stole

Często zdarza się, że miejsc na sali jest „na styk”. Nie chcąc wynajmować większej, „upychamy” gości przy stołach. To duży błąd. Gdy goście nie mają wystarczająco dużo miejsca, już przy obiedzie okazuje się, że nie mogą swobodnie jeść, czują się niekomfortowo i na samym początku zabawy są poirytowani. Organizacja wesela to duże przedsięwzięcie. Pamiętajcie, że nie musicie robić wszystkiego sami. Co więcej, nie powinniście! To Wasz dzień, w którym pod wpływem emocji możecie zapomnieć o wielu rzeczach, nawet o zadbaniu o własnych gości. Dlatego ważne jest to, żeby pomyśleć o wszystkim wcześniej i powierzyć zadania rodzicom, świadkom czy przyjaciołom. Pamiętajcie też, że goście weselni na pewno najbardziej zapamiętają widok szczęśliwej Pary Młodej!

Jesteś jeszcze przed sakramentalnym „tak”? Podejmij dobrą decyzję i zamień kwiaty na pomoc najbardziej potrzebującym. Zgłoś się do projektu Ślub Pełen Miłości, a zyskasz pewność, że miłość będzie najważniejsza tego dnia. Wypełnij formularz zgłoszeniowy:

Ślub Pełen Miłości