Ślub za granicą – co trzeba wiedzieć?

Złożenie przysięgi miłości na tropikalnej wyspie, w zaśnieżonych Alpach czy na diamentowej plaży Islandii? Dziś przyszłych małżonków ogranicza jedynie wyobraźnia oraz oczywiście zasobność portfela. Śluby za granicą stają się coraz bardziej popularne, a biura podróży i agencje ślubne prześcigają się w przygotowywaniu najbardziej wyszukanych ofert. Ślub za granicą wiąże się jednak z jeszcze większą ilością organizacyjnych niuansów niż tradycyjna uroczystość.

Ślub za granicą - na środku plaży przystrojony ołtarz, po bokach krzesła stojące w piasku, a w tle morze z płynącą motorówką

Ślub za granicą – potrzebne dokumenty?

Mniej romantyczna strona ślubu za granicą to zadbanie o wszystkie niezbędne formalności. Przygotowanie listy potrzebnych dokumentów oraz dobra organizacja są jednak kluczem do sukcesu.

Czego potrzebują zatem przyszli Państwo młodzi, decydujący się na ślub cywilny za granicą?

 • Zaświadczenia potwierdzającego, że w ujęciu polskiego prawa nie ma przeszkód do zawarcia małżeństwa
  poza granicami kraju. Jest ono ważne przez trzy miesiące od dnia wystawienia i wymagane jedynie w
  przypadku małżeństwa zawieranego w urzędzie obcego kraju.Dokument wydaje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, przyporządkowany według miejsca zamieszkania przyszłej małżonki/małżonka. Jeśli para młoda przebywa za granicą, o zaświadczenie może starać się również ich pełnomocnik.

  Istnieje też możliwość pozyskania dokumentu od konsula, co wiąże się jednak ze specjalną opłatą, a czas oczekiwania wynosi zwykle od 1 do 2 miesięcy.
  Pełnoprawny ślub za granicą odbywa się w polskim konsulacie bądź w USC kraju, w którym zawierane jest małżeństwo.

Co ważne, aby zaświadczenie uzyskać, starające się o nie osoby muszą mieć przygotowany komplet dokumentów: odpisy aktów urodzenia, pisemną deklarację o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, ważne dokumenty tożsamości, odpisy skrócone aktów małżeństwa, wraz ze wzmianką o rozwodzie ( w wypadku rozwodników), skrócone odpisy aktu zgonu małżonka (w wypadku wdów i wdowców).

Co jeszcze będzie konieczne, aby zawrzeć związek małżeński w konsulacie?

 • Paszport lub dowód osobisty,
 • Odpisy aktów urodzenia,
 • Orzeczenie rozwodu (w przypadku rozwodników),
 • Akt zgonu małżonka (w przypadku wdów/wdowców).

Wcześniejsze zgromadzenie wszystkich potrzebnych dokumentów pozwoli na uniknięcie stresu i niepotrzebnej walki z czasem, przed samą ceremonią. Warto również skontaktować się z konsulatem, aby wszystko uzgodnić w bezpiecznym odstępnie czasowym.

Co w wypadku ślubu kościelnego?

Taki również można zawrzeć za granicami kraju, a formalności nie różnią się wiele od tych, potrzebnych do dopięcia ceremonii „na miejscu'”. Na początek warto skontaktować się z księdzem w wybranym przez siebie miejscu na świecie, w celu ustalenia terminu oraz wszystkich niezbędnych szczegółów.
Oczywiście, aby wziąć ślub kościelny, należy wcześniej zawrzeć małżeństwo w świetle prawa –
w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do swojej parafii, aby odbyć na miejscu- kurs przedmałżeński oraz otrzymać nauki w poradni rodzinnej.

Następnie przyszli małżonkowie muszą postarać się o specjalną licencję (do jej uzyskania potrzebne będą: dowody osobiste, odpisy aktów chrztu, zaświadczenia o odbytym kursie oraz naukach, dane parafii oraz księdza udzielającego sakrament za granicą, akty ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego).

Otrzymaną licencję należy wysłać do parafii, w której planowany jest ślub kościelny.


A gdyby ten jeden z najważniejszych dni w życiu uczynić jeszcze piękniejszym? Zgłoś się do Ślubu Pełnego Miłości i zmień życie potrzebujących!


Rodzaj ślubu?

Przyszli Państwo Młodzi, decydując się na ślub za granicą mają do wyboru ślub cywilny, ślub kościelny, a także humanistyczny.

O ile w wypadku dwóch pierwszych wiąże się to z zadbaniem o niezbędne formalności, o tyle ślub humanistyczny daje parze dużo więcej wolności. Minusem jest jednak fakt, iż nie jest on ważny
w świetle prawa polskiego. Jego organizacja zależy tylko i wyłącznie od preferencji przyszłych małżonków- nie ogranicza ich miejsce ani czas. Ślub humanistyczny można zawrzeć w dowolnym zakątku świata. Udziela go osoba nazywana celebransem, jednak wszelkie szczegóły, łącznie ze słowami zawieranej przysięgi leżą w gestii zakochanych.

Goście stukają się butelkami piwa

Co z gośćmi?

Ślub w odległym zakątku świata – to brzmi bajkowo, ale co wówczas z zapraszaniem gości?
Zakup transportu i zakwaterowania dla dużej liczby osób może stanowić przeszkodę w realizacji marzeń.
Nie każdy z zaproszonych może mieć również ochotę na dalekie podróże.

Dobrym rozwiązaniem jest zawarcie małżeństwa jedynie w obecności świadków, bądź w gronie kilku najbliższych oraz zorganizowanie wesela dla szerszego grona już w kraju.

Jeśli jednak pozwala Wam na to budżet, a rodzina i przyjaciele są otwarci na możliwość zagranicznej podróży- nic nie stoi na przeszkodzie organizacji hucznego wesela np. pod tropikalnymi palmami.

Jakie koszty?

Koszt ślubu za granicą, zależy od kilku czynników. Mitem jest , że to fanaberia zarezerwowana tylko dla bardzo majętnych par. W biurach podróży i agencjach ślubnych można znaleźć oferty poniżej 10 tysięcy złotych za osobę. Mowa tu oczywiście o zorganizowanej uroczystości, na której ślubni konsultanci zadbają o najmniejszy szczegół. Koszty te są zdecydowanie mniejsze, jeśli zakochani zdecydują się na samodzielną organizację ślubu. Pod uwagę należy wziąć także zaproszoną liczbę gości – koszt transportu i zakwaterowania- to czynnik, który zdecydowanie wiąże się z największym wydatkiem. Przy dobrym planie możliwe jest zorganizowanie zagranicznej ceremonii, za równowartość hucznego wesela w kraju.

Suknia wywieszona na balkonie - w tle morze

Najbardziej popularne miejsca na ślub za granicą?

Wybór miejsca, w którym złożycie sobie przysięgę małżeńską to nie lada wyzwanie. Spośród wachlarza pięknych zakątków świata, warto wybrać miejsce, w jakiś sposób związane z Waszą wspólną historią czy zamiłowaniami. Ulubiona wakacyjna destynacja? Miejsce pierwszego wyjazdu we dwoje? Takie pytania mogą naprowadzić Was na idealne zagraniczne miejsce, do zawarcia małżeństwa.

Obecnie pary najczęściej decydują się na egzotyczne lokalizacje, z dostępem do pięknych plaż, takie jak Mauritius, Bali, Zanzibar, Hawaje, Tajlandia czy Seszele. Gwarantowana pogoda i tropikalne zachody słońca to wymarzona oprawa do „przypieczętowania” wzajemnej miłości.

Wśród młodych par nie brakuje też zwolenników malowniczych europejskich zakątków- Toskania, Madera, Cypr, Santorini czy Wiedeń, również cieszą się nie małą popularnością.

Jeśli nie ogranicza Was budżet – wybór jest naprawdę ogromny!


Ślub za granicą jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej uroczystości w kraju. Taka forma nie wyklucza wzięcia udziału w projekcie Ślubu Pełnego Miłości. Wystarczy tylko, że znajdziecie
w swoich walizkach nieco miejsca dla puszek na datki weselnych gości. Taki szlachetny gest wzbogaci Wasze święto o dodatkową wartość, zapewni dużo satysfakcji i pozbawi problemu przewożenia, często zbędnych, ślubnych upominków w postaci kwiatów i alkoholu.

Ślub Pełen Miłości