Jaką muzykę wybrać na wesele, aby zabawa była udana?

Muzyka weselna bezpośrednio wpływa na atmosferę uroczystości. Bez względu na to, czy decydujecie się na kapelę czy DJ-a, warto upewnić się, że nasz wybór zagwarantuje dobrą zabawę gościom, równocześnie wpasowując się w charakter wydarzenia.

wybór muzyki na wesele - na zdjęciu muzycy na weselu

Elegancki bankiet czy wiejska biesiada?

Wielu parom umyka fakt, że styl uroczystości przejawia się nie tylko w dekoracjach, charakterze miejsca czy ubiorze pary młodej. Również oprawa muzyczna powinna być starannie dobrana. Wybierając muzyków zastanówmy się, czy disco polo wybrzmi odpowiednio podczas bankietu w eleganckim lokalu, a muzyka klubowa na wiejskiej biesiadzie?

Zaplanujcie budżet i określcie potrzeby

Jak przy każdym weselnym wydatku, zanim podejmiemy decyzje, określmy budżet. Trzeba zdawać sobie sprawę, że usługi profesjonalnych muzyków i zespołów będą zdecydowanie droższe niż usługi DJ’a czy osób, które „muzykują” jedynie weekednowo i przy okazji wesel. Warto zastanowić się, czy życzymy sobie, by oprawa muzyczna towarzyszyła nam jedynie w trakcie weselnej zabawy czy także podczas uroczystości zaślubin (wokalno-instrumentalna klasyka odnajdzie się tu znakomicie). Inny rodzaj muzyki towarzyszyć może również przy pierwszym posiłku. W bardziej eleganckich salach weselnych i restauracjach zdarza się, że w takiej sytuacji możemy liczyć na akompaniament pianina bądź fortepianu.

Akustyka sali

Ustalając szczegóły oprawy muzycznej warto zwrócić uwagę na akustykę miejsca, w którym obywać się będzie przyjęcie. Ważne, by sprawdzić, czy lokal wyposażony jest w odpowiedni sprzęt nagłaśniający lub czy ewentualnie muzycy są w stanie nam go zapewnić. Dobrym pomysłem będzie poproszenie managera o możliwość przeprowadzenia próby z zespołem, tak by zarówno para młoda, jak i kapela, bądź DJ mieli pewność, że nagłośnienie tego dnia będzie na najwyższym poziomie.

Poznajcie repertuar

Aby w tym szczególnym dniu nie doświadczyć rozczarowania, należy dokładnie zapoznać się z repertuarem, który oferują nam muzycy. Przed uroczystością zdecydowanie powinniście wiedzieć, jakich dokładnie utworów możecie się spodziewać oraz jak wybrzmi aranżacja w wykonaniu konkretnego zespołu. Ponieważ gusty są różne, warto zadbać o różnorodność muzyki, tak aby wszyscy goście mogli dobrze się bawić. Ważne, by w repertuarze znalazły się piosenki, które są szczególnie bliskie sercom pary młodej – związanych z historią ich miłości. To one przede wszystkim powinny wybrzmieć tego dnia!

Zachowajcie równowagę

Wybierając utwory, które dobrze się kojarzą, łatwo popaść w skrajność. Skomponowanie bardzo osobistej playlisty może doprowadzić to tego, że niektórzy z gości w ogóle nie wyjdą na parkiet. Pomyślcie o innych. Zastanówcie się, jakie piosenki towarzyszyły młodości waszych rodziców i dziadków. Może warto przemycić dla nich jakąś muzyczną perełkę. Z drugiej strony, szczególnie przy bardzo dużych weselach, nie jest możliwe, by uwzględnić muzyczne gusta wszystkich zaproszonych. Rozwiązaniem jest myślenie o muzyce pokoleniowo. No i pamiętajcie – dobre zespoły doskonale potrafią wczuć się w życie parkietu i na bieżąco dobierać muzykę w taki sposób, by nikomu nie chciało się z niego schodzić.

Zatańczcie przed weselem

Większość zespołów weselnych posiada płyty z własnymi nagraniami. Warto poprosić o ich udostępnienie, a następnie zorganizować małe przedweselne przyjęcie przy ich muzyce w domu – zaprosić na nie gości, którzy będą towarzyszyć młodej parze w dniu ślubu, po czym zapytać o opinie. Pozwoli to określić, czy takie rytmy przypadną im do gustu, a w rezultacie zapewnią dobrą zabawę tego dnia.

Szalona godzina

To propozycja dla par, które mają bardzo specyficzne upodobania muzyczne. Jeżeli tak jest, możecie uprzedzić gości, że w określonej godzinie wesela będą grane jedynie kawałki określonego zespołu bądź nurtu muzycznego. Możecie zaaranżować to w taki sposób, by wciągnąć gości w wasz muzyczny świat np. poprzez naukę słów wybranej piosenki (wspólne karaoke) lub prosty układ taneczny. Pamiętajcie jednak, żeby nie przesadzić! Ma to być urozmaicenie wieczoru a nie przymus.

Wielki finał

Młode pary przykładają dużo uwagi do wyboru kawałka, który towarzyszyć im będzie przy pierwszym tańcu lub muzycznie otwierał przyjęcie. Rzadko się pamięta o tym, że warto wybrać również ostatni utwór muzyczny. To on będzie wybrzmiewał w uszach wszystkim tym, którzy będą się bawić do samego końca imprezy. Niech to będzie utwór, który doskonale podsumuje wasze przyjęcie i zostawi wszystkich w doskonałych nastrojach. Jeżeli poszukujesz idealnej piosenki do waszego pierwszego tańca – sprawdź nasze propozycje tutaj.


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości