JAK SKOMPONOWAĆ WESELNE MENU

Kiedy goście już są zaproszeni na wesele, trzeba ułożyć menu. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie łatwe. Jadłospis musi być skomponowany tak, aby nikt nie odczuł dyskomfortu i żeby wszyscy dobrze się bawili. Potrawy należy także dobrać do charakteru imprezy. Jak to zrobić?

Zdjęcie weselnego menu

Styl ślubu i wesela

Jest to punkt wyjścia do ustalenia menu weselnego. Jeżeli decydujemy się na ślub „na ludowo” np. góralski, kaszubski, w strojach regionalnych itp. dobierzmy dania weselne z odpowiedniej kuchni. Dowiedzmy się także, jakie weselne obyczaje panują w danym regionie i zastosujmy je na własnym weselu.

Analogicznie ustalmy szczegóły, jeżeli mamy ochotę na ślub w stylu sarmackim. Wówczas należałoby przeszukać skarbnice starych przepisów kulinarnych i przygotować potrawy weselne, jakie jadało się w szlacheckich dworach, i to ściśle według ówczesnych receptur. Wszelkie zamienniki osłabiają jakość. Warto też pamiętać, że w sarmackiej Polsce pierwszym tańcem na weselu był chodzony, i wcale nie wykonywała młoda para. Należał się on pannie młodej i najstarszemu krewnemu. Uwzględnił to Mickiewicz w „Panu Tadeuszu”, opisując scenę poloneza, w którym pierwszą parę stanowili Zosia i Podkomorzy. Wprawdzie było to przyjęcie zaręczynowe, ale celebrowane tak uroczyście jak wesele.

Zatem planując wesele w określonym stylu, urządźmy je całkowicie zgodnie z oryginalnymi obyczajami i potrawami.

Układanie jadłospisu – zasady ogólne

Niezależnie od stylu i charakteru wesela, punktem wyjścia powinno być danie główne, do którego dobieramy pozostałe elementy posiłku. Najczęściej jest to danie mięsne. Jeżeli ma ono być ciężkie i sycące (np. pieczeń z dziczyzny), nie podamy treściwej przystawki, a deser będzie bardzo lekki. Natomiast jeżeli danie główne ma być lżejsze (grillowana pierś z kurczaka), powinniśmy podać bardziej „konkretne” danie rybne lub przystawkę. Potrawy ciężkie i lekkie podajemy na przemian.

Ważne jest przestrzeganie różnorodności. Jeżeli do dania rybnego podajemy ziemniaki, mięsnemu niech towarzyszy ryż albo kluski półfrancuskie. Nie powtarzamy też dodatków warzywnych; jeżeli do ryby podamy surówkę z kapusty, to do dania mięsnego już nie kapustę zasmażaną, a np. buraczki. Z kolei jeżeli przewidziana jest zupa-krem z brokułów, nie podamy brokułów jako dodatku do mięsa. W przypadku befsztyka tatarskiego na przystawkę, danie główne powinno być przyrządzone z innego mięsa niż wołowina.

Pamiętajmy też o właściwym doborze składników samego dania. Nie będzie odpowiednie zestawienie np. halibuta z sosem holenderskim, do tego ziemniaków z wody z koperkiem i kalafiora z wody. Wszystkie składniki tego dania są mdłe, przez co nie będzie ono smaczne. Ale już np. z dodatkiem pikli będzie miało odpowiedni wyraz.

Układając jadłospis należy wziąć pod uwagę gości innego wyznania lub narodowości i ich zwyczaje np. żaden Węgier nie weźmie do ust barszczu czerwonego ani buraków, Włoch nie tknie kiszonego ogórka (konserwowy i owszem), wyznawcy islamu nie jedzą wieprzowiny, a np. Hindus nie ruszy wołowiny. Jeżeli wśród naszych gości są takie osoby, warto po prostu zapytać o ich preferencje kulinarne. Pamiętajmy też o wegetarianach.

Kolejność podawania

Podczas komponowania menu uwzględniamy kolejność, w jakiej będą podawane potrawy. Jest ona następująca:

 1. Przystawka
 2. Zupa
 3. Danie rybne
 4. Danie mięsne
 5. Sery
 6. Deser
 7. Owoce
 8. Kawa

Przed przystawką można podać aperitif, w zależności od rodzaju przyjęcia. Jeżeli przewidziane są dwie przystawki (zimna i gorąca), najpierw podaje się zimną. Danie rybne można zastąpić innym daniem bezmięsnym, szczególnie jeżeli wesele odbywa się o wcześniejszej porze dnia. Natomiast jeżeli ma ono trwać całą noc, koniecznie trzeba po północy podać coś ciepłego.

Alkohole

Dobieramy je, mając już ustalony spis serwowanych potraw. Do przystawek najlepsza jest zmrożona czysta wódka, do potraw rybnych i z owoców morza – białe wytrawne wino, podobnie do chudych serów. Mięsa, grzyby i tłuste sery dobrze się czują w towarzystwie wina czerwonego wytrawnego. Niektóre szkoły rozróżniają mięsa białe, do których podawane są wina białe, i mięsa czerwone, popijane winem czerwonym. Do zupy nie podaje się napojów alkoholowych. Natomiast jedynym trunkiem, który może być podany do wszystkich innych dań, jest szampan lub wino musujące, w zależności od rodzaju potrawy – wytrawne, półsłodkie lub słodkie. Oczywiście wszystkie napoje muszą być podane we właściwej temperaturze. Koniecznie trzeba pamiętać o gościach, którzy w ogóle nie piją alkoholu i przewidzieć dla nich odpowiednią ilość soków naturalnych (nie słodzonych napojów gazowanych!) i wody mineralnej, gazowanej i niegazowanej.

Ważne uwagi:

 • Zawsze podajemy wino lekkie przed ciężkim, białe przed czerwonym, wytrawne przed słodkim
 • Pomiędzy winami wytrawnymi nie podajemy wina słodkiego, pomiędzy winem białym i czerwonym nie podajemy szampana; serwujemy go przed winami, po winach albo zamiast win
 • Nie łączymy „gryzących się” napojów: wódki z piwem (piwa raczej nie podajemy na weselu w ogóle), rumu z brandy, itp.

Przykładowy jadłospis

Spróbujmy odejść od sztampy pt. „rosół i schabowy”. Wesele to jedyny dzień w życiu, w którym można dokonać odmiany. Nie wyklucza to podania potraw tradycyjnych, które jednak zostały nieco zapomniane:

 • Przystawki: zimna – szczupak faszerowany, gorąca – borowiki w śmietanie
 • Zupa: krem z białych warzyw z gorgonzolą
 • Danie rybne: filet z sandacza panierowany, ziemniaki opiekane, sałatka szwedzka
 • Danie mięsne: pieczeń wołowa po huzarsku, kasza gryczana, buraczki zasmażane
 • Deska serów
 • Deser: szarlotka na ciepło z lodami waniliowymi i bitą śmietaną
 • Brzoskwinie, winogrona, mandarynki
 • Kawa, herbata

Po północy można zaserwować, zamiast „nieśmiertelnego” stroganowa (który de facto niewiele ma wspólnego z prawdziwym), barszcz czerwony z kołdunami. Muszą one być maleńkie, na jeden kęs. Przyrządzamy je z farszem baranim z dodatkiem wołowiny.

Autor: Julia Piwowarczyk, dietetyk w firmie Wygodna Dieta


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości

Przekaż nam 1,5% podatku - wspieraj Szlachetną Paczkę i Akademię Przyszłości

Sprawdzam szczegóły >