Fotograf ślubny – czyli poszukiwania czas zacząć!

Pamięć bywa zawodna, szczególnie wraz z upływającym czasem. A zdjęcia pozostają. W tych dobrych, ale i trudnych chwilach. Tak jak oczy są lustrami duszy, tak zdjęcia są odbiciem naszych wspomnień. Oczywiście wizja artystyczna fotografa, ma tu pewien wpływ, jednak mimo wszystko pozostaje to jednym z najbardziej osobistych i obiektywnych wspomnień. W toku przygotowań do wesela, prędzej czy później pada więc pytanie „jak wybrać odpowiedniego fotografa na ślub?”

Zdjęcie fotografa

Oto najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę:

Artystyczne:

 1. Jakość
 2. To nie ilość, a jakość zdjęcia, czyni go ponadczasową pamiątką. Lepiej mieć kilkanaście świetnych zdjęć niż kilkadziesiąt przeciętnych. Dlatego warto wybrać fotografa, który w swoim portfolio oferuje bardziej dopasowane, spersonalizowane zdjęcia niż takiego, który sfotografuje każdy kąt, ale nie uchwyci tego, co istotne. Bo na koniec, zamiast uśmiechniętej pary młodej, zostaną nam zdjęcia podchmielonych weselników, toczących walkę z układem geometrycznym sali.

 3. Wizja
 4. Każdy fotograf, ma swój styl. Jak to u ludzi bywa – jedni preferują zdjęcia bardziej artystyczne, inni statyczne; mogą mieć swoje techniki, ulubione ujęcia lub jakąś konkretną manierę, która wpływa na ich zdjęcia. Jako para młoda, powinniście dokładnie zaplanować wizję waszego ślubu i zastanowić się, jaki fotograf na wesele będzie pasował do waszej koncepcji i wystroju.

 5. Pomysłowość
 6. Ktoś powie, że fotografia ślubna to stosunkowo łatwy obszar fotografii. W końcu obiekt (para młoda) jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko parę zdjęć w odpowiednim momencie, potem na weselu i do domu. To błąd! Fotograf ślubny, ze względu na powtarzalność i powszechność ślubów, jest bardzo narażony na monotonię oraz rutynę, a małżonkowie na otrzymanie kilkunastu takich samych zdjęć, które różnić będą się jedynie rosnącym zmęczeniem na twarzach. Aby więc zdjęcia były różnorodne, potrzebny jest fotograf, który potrafi wyjść poza utarte ramy.

 7. Subtelność
 8. Subtelność to cecha, którą fotograf weselny, zaraz obok umiejętności, powinien posiadać. Bo co nam po dobrym sprzęcie, jeśli w trakcie sakramentalnego „tak” oślepi nas blask fleszu, a zamiast twarzy małżonka będziemy widzieć tylko ciemną plamę.

Osobowość:

Nie da się zrobić ładnych zdjęć, jeśli para młoda w towarzystwie fotografa ślubnego nie będzie czuć się komfortowo. Podstawowym założeniem udanej wizji artystycznej, jest to, że para młoda będzie chętna do współpracy. Jeśli fotograf zacznie wydawać zbyt roszczeniowe polecenia lub za bardzo forsować swoją wizję zdjęć, to może dojść do sytuacji nieprzyjemnych zarówno dla pary młodej, jak i fotografa. Dlatego przy spotkaniu z fotografem należy zwrócić także uwagę na jego osobowość, aby państwo młodzi, czuli się przy nim dobrze. W końcu spędzą z nim całe wesele.

Formalność:

Przy całej ocenie artystycznej oraz osobowości kwestią dość istotną pozostają mimo wszystko formalności. Musimy ustalić z fotografem stawkę, a na nią powinna składać się:

 • Obróbka graficzna, co teraz jest w większości standardem, ale warto to podkreślić.
 • Format zdjęć, czyli w jakiej formie oraz wielkości zostaną one wywołane.
 • Zapasowy aparat – fotograf ślubny powinien być gotowy na wszystkie ewentualności.
 • Pozwolenie na fotografowanie w obiektach sakralnych, jeżeli decydujecie się na taki rodzaj ceremonii.

Warto też zapytać znajomych, którzy z usług fotografów korzystali, o ich doświadczenia i ewentualne uwagi. Takie rekomendacje oraz wcześniejszy research pozwolą nam oszacować odpowiednią cenę za zdjęcia. Wybór odpowiedniego fotografa, na pewno będzie kosztował parę młodą sporo czasu, ale jeśli wszystko dobrze pójdzie, w trakcie ślubu unikną niepotrzebnego stresu, a zdjęcia z tego dnia staną się unikalnym symbolem ich uczucia.


Ślub Pełen Miłości to ogólnopolska akcja ślubna, w której państwo młodzi proszą gości, by zamiast kupować kwiaty, przekazali datki na cel charytatywny i wsparli działalność Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. W tym roku Szlachetna Paczka zorganizowała mądrą pomoc dla 20 tysięcy rodzin, a wartość pomocy sięgnęła niemal 54 miliony złotych! Spełniliśmy również setki małych marzeń potrzebujących. Szczegóły dostępne na www.slubpelenmilosci.pl

Ślub Pełen Miłości